Στην Α' κατηγορία ο Αλυζιακός και μαθηματικά. Εμφατική νίκη με 0 - 4 μέσα στην Λεπενού.

Την άνοδο του στην Α' κατηγορία εξασφάλισε σήμερα ο Αλυζιακός, μετά την ευρεία νίκη του με 0 - 4 μέσα στην έδρα του Άρη Λεπενούς, σε συνδυασμό με την ήττα του Ακαρνανικού Φυτειών εκτός έδρας από τον Ιδομενέα Εμπεσσού.
Έτσι από την 19η αγωνιστική, τρεις γύρους πριν την λήξη του πρωταθλήματος, η ομάδα μας, μόνιμη κάτοικος της 1ης θέσης από την έναρξη του πρωταθλήματος και με 48 βαθμούς, με την δεύτερη Κατούνα 10 πόντους πίσω στους 38 βαθμούς και τον 3ο Ακαρνανικό με 11 πόντους πίσω στους 37 βαθμούς, μπορεί να πανηγυρίσει την άνοδο.
Δικαιότατη η άνοδος για την ομάδα του χωριού μας, μιας και κατά κοινή ομολογία ο Αλυζιακός ήταν η πιο ποιοτική ομάδα του πρωταθλήματος και όπου έπαιξε αυτό αναγνωρίστηκε από όλους τους αντιπάλους.
Στις επόμενες αγωνιστικές η ομάδα του Αλυζιακού, όντας χωρίς κανένα άγχος μιας και η φετινή αποστολή εξετελέσθει, θα δώσει περισσότερες ευκαιρίες στους νεαρούς και αρκετά ταλαντούχους ντόπιους παίκτες που έχει στο πάγκο, ώστε να πάρουν παιχνίδια στα πόδια τους και να ψηθούν, ώστε πολύ σύντομα να ανέβουν στους βασικούς.
Στα του αγώνα τώρα, σαφώς ανώτερος ο Αλυζιακός σε όλα τα διαστήματα του αγώνα από τον Άρη Λεπενούς και το μοναδικό ζητούμενο ήταν πότε θα κλειδώσει τον αγώνα κάνοντας το 0 - 2. Η ομάδα του Άρη Λεπενούς καιγόταν για να πάρει αποτέλεσμα σε αυτόν τον αγώνα, αλλά η διαφορά των δύο ομάδων ήταν αρκετά μεγάλη και απλά παρά την θέληση που επέδειξαν οι παίκτες της Λεπενούς δεν μπορούσαν να κοντράρουν την φανερά ανώτερη ομάδα του Αλυζιακού.

Α' ημίχρονο.
Στο 5ο λεπτό ωραία βαθιά μπαλιά έξω αριστερά για τον Σωτήρη Αποστολάκη του Αλυζιακού, που όμορφα φέρνει την μπάλα μπροστά του και γυρνά στο επερχόμενο Άρη Αποστολάκη, που χορεύει του αμυντικούς και ξεμαρκάρεται, αλλά το σουτ του με την εστία όλη μπροστά του δεν το έπιασε όπως θα ήθελε, άουτ η μπάλα.
Στο 9ο λεπτό ωραίο μακρινό σουτ από μακριά για την Λεπενού, φρενάρει λίγο την μπάλα ο αέρας και κατεβαίνει στο γάμα αυτή, αποκρούει δύσκολα ο Προδρομίτης. Δύσκολη φάση.
Στο 13ο λεπτό εκτελεί κόρνερ για τον Αλυζιακό ο Δημήτρης Κατσαούνη, διπλή μεγάλη ευκαιρία μέσα στο μπέρδεμα για την ομάδα μας με δοκάρι.
Στο 20ο λεπτό μπαλιά τρύπα στον Κώστα Ταμπάκη για τον Αλυζιακό, οριακά οφσάιντ αν ήταν.
Στο 25ο λεπτό, τρομερή προσπάθεια από τον Άρη Αποστολάκη από δεξιά που βγάζει την δύσκολη σέντρα λουκούμι, αρχοντική κεφαλιά από τον Σωτήρη Αποστολάκη, 0 - 1 για τον Αλυζιακό. Δεν χαρίζει ο Σωτήρης τέτοιες ευκαιρίες...., τις τελειώνει με γκολ από συνήθεια και μόνο.
Στο 31ο λεπτό ωραίο απ' ευθείας φάουλ για τον Αλυζιακό από τον Δημήτρη Κατσαούνη. Λίγο άουτ πάνω από το οριζόντιο δεκάρι, καλό κτύπημα.
Στο 33ο λεπτό μία ακόμα από τις γνωστές επελάσεις του Άρη Αποστολάκη από δεξιά, όπου άδειασε όλη την άμυνα και τον τερματοφύλακα, αλλά το δυνατό του σουτ το διώχνει πάνω στη γραμμή με τάκλιν ο αμυντικός που επέστρεφε. Σίγουρο γκολ αποσοβείται από την ηρωική προσπάθεια του αμυντικού της Λεπενούς, ο οποίος διώχνει σε κόρνερ.
Στο 34ο λεπτό εκτελείται το κόρνερ, στο θεό σηκώνεται ο Γιάννης Παπανικόλας και πιάνει την κεφαλιά, λίγο άουτ η μπάλα.
Στο 38ο λεπτό, πεντακάθαρο προτεταμένο χέρι από τον αμυντικό της Λεπενούς μέσα στην περιοχή, δεν δίνεται το καθαρό κατά την προσωπική μας γνώμη πέναλτι.
Στο 40ο λεπτό χορεύει ξανά από δεξιά την άμυνα της Λεπενούς ο Άρης Αποστολάκης, γυρνά σέντρα σουτ αποκρούει ασταθώς ο τερματοφύλακας, με τον αμυντικό της Λεπενούς να πετά με το κεφάλι την μπάλα άουτ την τελευταία στιγμή.
Στο 42ο λεπτό επίδειξη τεχνικής από τον Σωτήρη Αποστολάκη του Αλυζιακού, που καταφέρνει με γυριστό να γυρίσει την μπάλα στο πέναλτι, για λίγο δεν προλαβαίνει απλά να βάλει το κεφάλι του o προωθημένοw στη φάση σέντερ μπακ του Αλυζιακού, ώστε η μπάλα απλά και όμορφα να κυλήσει στα δίχτυα.
Λήξη πρώτου ημιχρόνου και το 0 - 1 φαντάζει πολύ φτωχό για την παρουσία που είχε ο Αλυζιακός.

Β' ημίχρονο.
Στο 49ο λεπτό διεκδίκηση της μπάλας του αριστερού μπακ της Λεπενούς με τον Άρη Αποστολάκη, άουτ η μπάλα και χωρίς λόγο εκνευρισμός και αψυχολόγητο χτύπημα στο σβέρκο από τον παίκτη της Λεπενούς. Μπροστά ο διαιτητής, δεν δίστασε καθόλου να βγάλει την απ' ευθείας κόκκινη κάρτα στον παίκτη της Λεπενούς. Δεν χρειαζόταν αυτή η αντίδραση από τον αμυντικό της Λεπενούς, ήταν μία φάση που δεν είχε απολύτως τίποτα.
Στο 57ο λεπτό άδειασε όλη την άμυνα της Λεπενούς ο Άρης Αποστολάκης και δίνει το γκολ δίπλα στον ελεύθερο Κώστα Ταμπάκη, ο οποίος ολομόναχος με άδειο το τέρμα πιάνει δυνατά το σουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Δεν το πιστεύει και ο ίδιος τι έχασε, το άχαστο πραγματικά. Ούτε ο πρώτος πάντως είναι, ούτε ο τελευταίος. Τα έχει αυτά το ποδόσφαιρο.
Στο 58ο λεπτό ένα παλικαρίσιο σεντερφορίσιο γκολ από τον Κώστα Ταμπάκη, που με πείσμα πήρε όλες τις κόντρες από τους αμυντικούς και τον τερματοφύλακα και μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 0 - 2 για τον Αλυζιακό. Εξιλέωση για το προηγούμενο εύκολο γκολ που έχασε.
Στο 64ο λεπτό ωραίο σουτ από έξω δεξιά για τον Άρη Αποστολάκη, λίγο άουτ η μπάλα.
Στο 80ο λεπτό παίρνει το ριμπάουντ και όλες τις κόντρες ο Γιάννης Παπανικόλας του Αλυζιακού και εξαπολύει δυνατό σουτ στο άνοιγμα που έχει προς την αντίπαλη εστία. Γκολ και 0 - 3 για τον Αλυζιακό.
Στο 83ο λεπτό, ωραία γλυκιά σέντρα ακριβείας από τον νεοεισελθόντα Γιώργο Μαρουσάκη από αριστερά, άπιαστη κεφαλιά στην κίνηση από τον νεαρό Παναγιώτη Μαρούλη (και αυτός αλλαγή) και 0 - 4 το σκορ.

Τα θερμά μας συγχαρητήρια για την πανάξια άνοδο στην Α' κατηγορία σε όλους τους παίκτες της ομάδας μας, στον κόουτς Τάσο Χατζαρά για την μαεστρική του καθοδήγηση όλη την χρονιά, σε όλη την Διοίκηση, σε όλους όσους βοήθησαν και στήριξαν την ομάδα στην φετινή της ξέφρενη πορεία, στους φιλάθλους.